SHENJAT E THESAREVE NEPER SHKEMBINJ

 

 

NE Shqiperi ne nje vend me histori te zhvilluar qe nga vitet e lashta deri sot, nuk mungojne misteret e thesareve kudo si ne veri apo ne jug.

Historia na thote se qe nga kohet e romakeve, bizantit apo pushtimit otoman qe zgjati shume vjet dhe pervec ballkanit sundoi mbi Shqiperi, u krijuan gjithandej shume shenja.
Lufterat ballkanike, Lufta I dhe Lufta II Boterore kishin rendesine e tyre dhe tregojne nje udhetim ne te shkuaren per te ardhur ne ate me kryesoren . Shume vende ballkanike midis tyre edhe Shqiperia kane ndryshuar emrat sipas ndryshimit te pushtuesve. Kjo ka sjelle edhe ndryshime te simbolikave apo shenjave te cilat gjenden kudo neper Shqiperi.

Megjithate ka edhe shume raste kur simbolet qe gjenden neper shkembinj dhe gure apo ura te vjetra shume thesare nuk jane me tregues i nje thesari te fshehur por i thesareve te humbur.

 

 

 

 

Me kalimin e viteve sekreti qe ka qene diku ne rruge ka humbur dhe tani thesaret duhen kerkuar me pajisjet e teknologjise te fundit. Gjithsesi pajisjet vete nuk mund te zbulojne nje thesar dhe duhet te behet kombinimi i pajisjeve me disa shenja qe jane neper shkembinj apo gure.

Psh do ju tregojme disa shenja qe tregojne thesare dhe qe gjenden ne Ballkan. Ato jane te vjetra. Disa jane romake, bizantine apo otomane.

Kujdes miqte tane qe na ndjekin neper faqet sociale: Facebook, Instagram, You Tube…

Ju dergojme nje mesazh miqesor qe te jeni me te shkathet dhe te medoheni dy here. Cdo kush do mundohet tju shese nje harte por te jeni te sigurt qe do ju genjeje dhe do paguani per asnje gje, sepse asnje nuk shet harta per gjetje thesaresh duke ju udhezuar si gjendet thesari. Keta jane hajdute. Mos keni besim dhe te blini harta sepse po te dinin ku ndodhet thesari ata do ta merrnin per vete dhe nuk do shisnin informacionin . Duhet te kuptoni kete.

 

 

Jam Romeo Dima dhe i jam kushtuar shume zbulimeve me detektoret e metaleve dhe floririt neper shume vende te Shqiperise, qofte fshat i vogel deri ne qytetin me te madh dhe jo vetem. Kam qene nga Shkodra ne Vlore, nga Saranda ne Korce, Nga Berati ne Durres apo Tirane. Kam shkuar neper male, fusha dhe qytete, kam vizituar ura, shpella etj…

Eksperienca me njohu me shume njerez qe kerkojne dhe jo vetem kerkues por edhe te njohur kudo neper Shqiperi apo me gjere.  Shume prej jush dhe sidomos ata te maleve vertiteni ne terren dhe gjeni shenja neper shkembinj dhe gure shpella apo peme. Shpesh gjeni skulptura si psh breshka, kale, gjarper, ari etj. Shume prej tyre kane harta me udhezime te cilat i kane krijuar turqit, greket, sllavet, bizantinet. Ato mund tju drejtojne ne ndonje shpelle ose tunel 5-10 m ku mund te fshihen thesare. Disa nga keto shenja mund te jene ushtarake (pushke pistolete arme te ndyshme) dhe mund te fshehin  dokumenta. Disa nga shenjat qe shikojme te faqja jone fshehin thesare.

 

 

Dicka tjeter qe dua tju them: dica cobenj ne male ne Shqiperi germonin dhe krijuan shenja neper shkembinj ….ne qe kerkojme duhet te mos prishim shenjat e koheve te vjetra sepse kur  prishim nje shenje skemi per ta gjetur kurre thesarin dhe mos harroni qe kur kerkojme per thesar mire eshte te vazhdojme pune tona dhe vetem Kohen e lire tja kushtojme kerkimit.

Me respekt
Romeo Dima!

2 thoughts on “”

 • Gjuetari
  by Gjuetari

  pershendetje ; a eshte e lejushme ketu ne SHqiperi qe gjithekush te germoje per te gjetur nje thesar? apo duhet no nji dokumet specifik per kerkim ne teren , me apo pa dedektor , thjesht se di nje shenje te skalitur ose me nji gojdhene ,

  • sudoer
   by sudoer

   prsh! Ne Shqiperi ska ndonje ligj qe ndalon te kerkosh me detector. Por ka kufizime dhe nuk mund te kerkosh ne zona arkeologjike, historike, fetare.

leave a Comment

Your email address will not be published.*